Prva prvenstva Jugoslavije (1951-1957)

I. prvenstvo Jugoslavije v dopisnem šahu (1951-1954)

Koncem leta 1952 je Odbor za dopisni šah Šahovske zveze Jugoslavije sklenil prirediti državno prvenstvo v dopisnem šahu. Po razpisu za prvenstvo so imeli pravico do sodelovanja mojstri, mojstrski kandidati in dopisni šahisti »A« razreda. Prijavilo se je 26 izkušenih dopisnih igralcev, ki so bili razporejeni v štiri skupine s tem, da se po dva prvo uvrščena iz vsake skupine uvrstita v finale. Polfinalni turnirji so se pričeli 1. januarja in končali 1. decembra 1953.

V štirih predtekmovalnih skupinah so bili doseženi naslednji rezultati:

Skupina A: Ljubinko Majstorović 8,5, Stevan Letić 6,5, Tomislav Jokić, Herbert Maček in Krum Krstev  4,5 in dr. Krešo Kovačić 1,5 točke.

Skupina B: Milan Jovčić 6,5, Ivan Maričić, Božidar Kažić in Ivan Krulc 5,5, Ibro Kapić 5 in Momčilo Nikolić 2 točki.

Skupina C: Branko Lisul 7, dr. Dubravko Timet in Jovan Kondali 6,5, Tomisalv Rakić 5,5, Rudi Šlatau 2,5 in dr.Siniša Bogdanović 2 točki.

Skupina D: Bela Reseli 4, Ivan Marek 3,5, Franjo Cvek 2,5 in Dragutin Djaja 2 točki.

Na finalnem turnirju zaradi osebnih razlogov ni mogel sodelovati Branko Lisul ter je na njegovo mesto vskočil Božidar Kažić, ki je v skupini B delil drugo mesto.

Finale se je pričelo 1. januarja 1951 in končalo 1. decembra 1954. Turnir se je igral dvokrožno ter je bil zelo borben, prva četverica si je priigrala pravico do sodelovanja na finalnem turnirju za drugo prvenstvo Jugoslavije. Načrtovani čas za dokončanje prvenstva je bil nekoliko prekratek, saj je precej partij (več kot 30%) ostalo nedokončanih. Te partije je ocenila komisija v sestavi: Aleksander Matanović, Borislav Ivkov in Božidar Djurašević.

Prvi prvak Jugoslavije v dopisnem šahu je zasluženo in s precejšnjim naskokom postal Božidar Kažić iz Beograda. Slovenski predstavnik ing. Ivan Marek je zasedel šeto do sedmo mesto. (2)

Podrobnejši rezultati so razvidni iz turnirske tabele.

8

Organizatorji so ob koncu izdali vzorno urejen bilten v katerem so ohranjene vse partije prvega državnega prvenstva.

[rokdownload menuitem="30" downloaditem="73" direct_download="false"]Prenesi bazo partij 1. prvensta Jugoslavije[/rokdownload]

(2) Prvi šampionat Jugoslavije u dopisnom šahu, Beograd 1955 –  bilten, tisk «Jugoslavija«, Beograd.

Istočasno kot finalni turnir za prvo dopisno prvenstvo, so potekali tudi trije polfinalni turnirji za drugo prvenstvo Jugoslavije v dopisnem šahu. (2)

Prijavljeni igralci so bili razporejeni v tri skupine. Po dva prvo uvrščena iz vsake skupine sta se uvrstila v finale. Turnirji so bili dvokrožni.

Doseženi so bili naslednji rezultati: (3)

Skupina A: Kapić in Šlatau 7, Grba 6,5, Petrović 5,5, Ninković 4 in Sokolov 0 točk.

Skupina B: Miličević 5,5, Krstev 4,5, dr. Milaković 4, Maček in dr.Bogdanović 3 točke.

Skupina C: Vesović 8,5, Martinovski 6,5, Kondali 5,5, Krulc 5  in Milovanović 1 točka.

Slovenci smo imeli v vsaki predtekmovalni skupini po enega predstavnika. To so bili Rudi Šlatau, Herbert Maček in Ivan Krulc, vsi iz Slovenske Bistrice, kjer jih je organizirano vključil v dopisna šahovska tekmovanja šahovski organizator Herbert Maček. Slovenska Bistrica je bil v začetku petdesetih let center slovenskega dopisnega šaha.

(3) Jugoslavenski šahovski glasnik, Zagreb, leto 1955, štev. 1.

II. prvenstvo Jugoslavije v dopisnem šahu (1955-1956) (4)

Drugo prvenstvo Jugoslavije v dopisnem šahu je trajalo 17 mesecev. Prireditelji so na ta način skušali izogniti nepriljubljenemu ocenjevanju nedokončanih partij, kljub temu pa jih je bilo potrebno oceniti kar osem, kar je brez pripomb opravila posebna komisija v sestavi Dragutin Djaja, Mihajlo Trajković in Rudolf Marić.

Drugo prvenstvo je dalo tudi drugega državnega prvaka Milorada Vesovića, ki je končal tekmovanje brez poraza in le za pol točke prehitel edinega resnega konkurenta za najvišji naslov Milana Jovčića. Neposredno pravico do nastopa na naslednjem prvenstvu sta si zasluženo priigrala Stevan Letić in edini slovenski finalist Rudi Šalatau.

8

Ohranjene so tudi vse partije drugega državnega prvenstva.

Vzporedno s finalnim turnirjem so potekali tudi trije dvokrožni polfinalni turnirji za tretje prvenstvo kjer sta se po dva prvo uvrščena iz vsake skupine uvrstita v finale. Ker pa je eden izmed neposrednih upravičencev odpovedal udeležbo, so se iz skupine A uvrstili trije, saj sta si v tej skupini Ivan Kondali in Rajko Poberžnik delila drugo in tretje mesto.

Rezultati polfinalnih turnirjev so bili naslednji :

Skupina A: dr.Timet 11, Kondali in Poberžnik 10,5, Barbulović in Perić 10, Petrović 9,5, Bjelica 5,5, Maček 5 in Vasiljević 0 točk.

Skupina B:  Jokić 11, dr. Sekalec 9,5, Brglez 9, dr. Bogdanović 8, Mihajlović 7,5, Grba 6, Vuletić 5 in Čajo 0 točk.

Skupina C: T. Timet in Marek 12,5, Tošić in Sineš 9, Maksimović 8,5, Mikulčić 7, Ninković 6, Erić 4,5 in dr. Milaković 2 točki.

(4) Jugoslavenski šahovski glasnik , Zagreb, leto 1956, štev. 9.-10.

III. prvenstvo Jugoslavije v dopisnem šahu (1956-1957) (5)

S prednostjo poldruge točke je na tretjem prvenstvu Jugoslavije prvo mesto zasluženo osvojil Milan Jovčić iz Seče Reke. Milan Jovčić je uspešno nastopil že na prvih dveh prvenstvih, zmaga na tem turnirju pa je prva v nizu odličnih rezultatov, ki jih bo v naslednjih letih dosegel na jugoslovanskih dopisnih prvenstvih. Drugo uvrščeni Ivan Marek, ki se je med tem preselil iz Celja v Ljubljano ter tretje uvrščeni Tomislav Jokić sta zmagovalcu ves čas resno konkurirala in dosegla svoj najboljši rezultat na državnih prvenstvih. Četrti je bil Rajko Poberžnik, odvetnik iz Dravograda je dokazal, da spada med najboljše slovenske dopisne igralce v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Osmo mesto je zasedel Rudi Šlatau iz Slovenske Bistrice, ki ni uspel ponoviti uspeha s prejšnjega prvenstva in je kmalu nato prenehal z nastopanjem na dopisnih turnirjih.

Uspešen nastop kar treh igralcev iz Slovenije kaže, da je bil dopisni šah v tem obdobju med Slovenci dokaj priljubljen. Prvenstvo je bilo tudi tokrat dvokrožno, izmed desetih finalistov se je šesterica prvih neposredno uvrstila na sledeči finalni turnir, ki bo imel 13 igralcev. Na turnirju je nastopila tudi Tanja Timet, kot edina predstavnica ženskega dopisnega šaha ter osvojila več kot 30% možnih točk.