Zadnje novice PDF Natisni E-pošta
Prispeval Marjan Šemrl   

 

 

Bojan Fajs je osvojil naslov SIM

Bojan Fajs iz Šentjerneja je igralec, ki je pred leti z velikimi koraki vstopil na slovensko in svetovno dopisno sceno in izjemno hitro napredoval. Da gre za izredno talentiranega igralca, kažeta hiter vzpon njegovega ratinga in osvajanje norm za mednarodne naslove. Bojan je tudi nadvse koristen igralec v nacionalnih selekcijah.

V začetku leta je osvojil naslov mednarodnega mojstra, ob zaključku pa ga je še nadgradil in postal višji mednarodni mojster dopisnega šaha. Prvo normo je dosegel na velemojstrskem turnirju WS/GMN/020, drugo pa pred dnevi na turnirju José Antonio Barrios Memorial - C, kjer trenutno vodi in bo na koncu najmanj tretji. Iskrene čestitke in še veliko uspehov!

 

Marco Caressa je novi direktor evropske cone

Medtem, ko potekajo volitve za funkcionarje ICCF neposredno na kongresih, so volitve direktorjev posameznih con že tradicionalno izpeljane dopisno po kongresu. Za mesto novega direktorja Cone I - Evropa sta se letos potegovala dva kandidata iz Italije. Prvi je bil dosedanji direktor Gian-Maria Tani, drugi pa dosedanji komisar za uradne turnirje Marco Caressa.

Štetje glasov je na koncu pokazalo, da je z majhno prednostjo zmagal Marco Caressa. Marco je imel veliko zaslug pri normalizaciji ciklusa tekmovanj za svetovno prvenstvo, zdaj pa nekaj podobnega obljublja tudi na evropski sceni. Njegov cilj je tudi večja usklajenost terminov za velika tekmovanja v bodoče. Marcu želimo uspešno delo!


Ivan Ravnik - zmagovalec tematskega turnirja

Slovenci se načeloma raje udeležujemo tekmovanj, na katerih si je mogoče izboljšati rating ali pa doseči katero od mednarodnih norm. V okviru ICCF pa obstajajo tudi turnirji, ki so namenjeni teoretičnemu izpopolnjevanju, takoimenovani tematski turnirji. Pred dnevi je na turnirju, ki se je igral na temo Nimcovičeve indijske obrambe, zmagal naš Ivan Ravnik.


Nočni gost na Radiu Slovenija

Prejšnji teden sem dobil izjemno lepo priložnost, da v nočnem radijskem programu obširno predstavim dopisni šah in zanimivosti iz boja za naslov 24. svetovnega prvaka. Predstavitev, ki je ob glasbi potekala kar poldrugo uro, je lepo uspela. (Posnetek oddaje)

{jcomments on}

 
Ivan Ravnik - prva norma za IM PDF Natisni E-pošta
Prispeval Marjan Šemrl   

 

Rekordna bera dopisnikov v letu 2011

V iztekajočem se letu smo Slovenci dosegli tolikšno bero neverjetnih mednarodnih uspehov, da nam lahko zavidajo prav vse športne panoge. Danes nas je razveselil Ivan Ravnik iz Tržiča, ki je v polfinalni skupini turnirja "Slovenija 15 let članica ICCF" izpolnil svojo prvo normo na poti k naslovu mednarodnega mojstra. Čestitamo!

Ivan pa ni samo odličen dopisni šahist. Odlične rezultate je dosegal tudi kot prvokategornik v rednem šahu. Bil je mladinski prvak Gorenjske in večkratni občinski prvak, kjer se je kosal s selektorjem Andrejem Locem. Uspel je remizirati proti Parmi in Korčnoju na simultankah. Prava posebnost pa je naslov državnega prvaka med cariniki v bivši Jugoslaviji.

Kot dopisni šahist dosega odlične rezultate tako v posamični konkurenci kot tudi v reprezentanci Slovenije. Z najboljšim rezultatom na 7. deski evropskega predtekmovanja je izdatno pripomogel k odličnemu rezultatu naše ekipe.

V predtekmovanju mednarodnega turnirja ob 15-letnici članstva Slovenije v ICCF je zmagal kar na treh turnirjih. Na že omenjenem polfinalu  je dosegel enako točk kot zmagovalec Ian Pheby, vendar je žal po drugem kriteriju finalni nastop pripadel Angležu.

{jcomments on}

 

 
Trije turnirji ob jubileju šahovske šole Pirš PDF Natisni E-pošta
Prispeval Danilo Korže   

Naš prizadevni dopisni šahist Matjaž Pirš, ki sicer že dobrih 10 let živi in dela v Nemčiji, je tam osnoval tudi svojo šahovsko šolo. Ta njegov projekt letos praznuje 10. obletnico in v ta namen je Matjaž poleg drugih turnirjev OTB organiziral tudi tri dopisne turnirje (s podporo in soorganizacijo nemške dopisne zveze) razmeroma visokih kategorij.

 Turnir A je visoke 15. kategorije, na njem nastopa med 11 igralci tudi Matjaž sam, sodnik turnirja je Danilo Korže. 

Na turnirju B, ki je 13. kategorije, tako kot naš Šuštaršičev memorial, nastopa 15 igralcev, od slovenskih dopisnikov so to Matjaž Pirš, Danilo Korže in Bojan Fajs, sodnik pa je prav tako naš Gregor Vohl.

Na turnirju C, ki je 10. kategorije, pa nastopa kar 17 igralcev, med njimi naš Milan Horvat, sodnik pa je Matjaž Pirš.

Na vseh treh turnirjih poleg visoke kategorije nastopa tudi primerno število dopisnih velemojstrov, kar pomeni, da bodo morebitne norme za naslove, tudi za ICCF naslov GM, imele pravo veljavo. Poleg možnosti osvajanja novih norm bodo trije naši sodniki tako nabirali tudi partije kot sodniki na mednarodnih turnirjih. 

Matjažu se iskreno zahvaljujemo za povabilo na njegove turnirje, njemu in njegovi šahovski šoli pa želimo še dosti let uspešnega delovanja in vzgajanja še naslednjih generaci{jcomments on}j mladih (in tudi manj mladih) šahistov. 

 
Dopisni šah ni cuger ... PDF Natisni E-pošta
Prispeval Marjan Šemrl   

 

... 5 dni je časa za vsako potezo!


Opažam, da nekateri igralci igrajo dopisni šah v "zelo pospešenem tempu", tudi po 10 in več potez na dan. Pravzaprav nimam nič proti taki igri, še posebej, če gre za moje nasprotnike.

Čas, ki ga imamo na razpolago za razmišljanje, temeljito vpliva na način naše igre. Tako je v hitropoteznih partijah pomembna taktika in  hitra  igra. V "normalnih" turnirskih partijah je važna pravilna ocena pozicije in formiranje ustreznega plana. Kaj pa je bistvo v  dopisnem šahu? Po mojem mnenju je pravi smisel v iskanju idealne poteze. Če ne gre za zares evidentno potezo, je lahko tako iskanje časovno izredno zahtevno opravilo. Nihče me ne bo prepričal. da zna v enem dnevu najti 10 idealnih potez v isti partiji. Sam se včasih posvečam eni sami poziciji 10 dni, pa še nisem siguren, da vem, katera poteza je najboljša ...

Poznam nekaj igralcev, ki igrajo normalne turnirske partije v hitropoteznem tempu. Ob modernih urah, kjer se čas dodaja po vsaki potezi, se večkrat zgodi, da imajo ob koncu partije na uri več preostanka časa, kot so ga imeli na začetku. Zadnjič se mi je tak igralec potožil, kakšno strašansko smolo  da je imel v  partiji, kjer je spregledal figuro. Ja, prav zares "smola", na katero revček ni imel nobenega vpliva ...

In kako igrati proti igralcem, ki hitropotezne navade prenašajo v dopisni šah? Če gre za neizkušene nasprotnike - novince, je dovolj že, da sami razmišljamo in se potrudimo nekoliko bolj kot nasprotnik, in zmaga nam pade v naročje kot zrela hruška. Pri izkušenih hitrih igralcih, ki analizirajo vnaprej, pa svetujem previdnost in igranje v nam lastnem tempu.

V vsakem primeru je izbira naša!  Ali želimo biti trd oreh svojim nasprotnikom, ali pa morda le lahek zalogaj in "topovska hrana"?

O tem, kako zelo zmotno je prepričanje, da najboljšo potezo prepišemo kar iz računalnika, sem pa doslej pisal že več kot dovolj. Veliko lastnega dela in temeljitih analiz ob računalniški asistenci je zmagovita kombinacija!

{jcomments on}

 
Danube Cup IV PDF Natisni E-pošta
Prispeval Marjan Šemrl   

 

Paul Darmogray Memorial

Pred vrati je pomembno ekipno tekmovanje držav iz podonavskega področja, ki bo tokrat doživelo že svojo četrto izvedbo. Organizacijo je prevzela Češka, ki je zmagala na Danube III turnirju. Slovenija je bila šesta.

Selektor Andrej Loc bo moral do 10. decembra sestaviti 6-člansko reprezentanco, ki jo čakajo spopadi s hudo mednarodno konkurenco. Po posameznih šestih deskah se zahtevajo naslednji minimalni ratingi: 2501, 2476, 2451, 2426, 2401 in 2376. Istočasno je to lepo zagotovilo in priložnost za nastopajoče igralce, ki bodo imeli možnost posegati po novih mednarodnih normah in naslovih.

Začetek tekmovanja je 1.2.2012, podrobnosti pa najdete v razpisu.

{jcomments on}

 
« ZačetekPrejšnja71727374757677787980NaslednjaKonec »

stran 74 od 110

Spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje storitev. Potrdite s klikom na gumb, da se strinjate z uporabo piškotkov.

Sprejmem piškotke s spletne strani.